Acil Seyahat Etmeniz Gereken Masal Kasabalar

Çocukken dinlediğiniz masalları düşünün… Nefes kesen kaleler, renkli köyler, görkemli dağlar… Sanki bu dünyanın dışında bir şey gibi görünen bir manzara mı? İşte size acilen seyahat etmeniz gereken masal diyarlar…

Giethoorn, Almanya

O kadar huzurlu ve güzel ki, hiç gerçek görünmüyor! Hollanda’nın Giethoorn köyü çok sessiz, çok sakin ve kendi halinde bir kasaba. Giethoorn’da duyabileceğiniz en yüksek ses, bir ördeğin veya kuşların çıkardığı ses olsa gerek.

Bu küçük köy su yollarına o kadar bağımlıdır ki, birçok eve karayoluyla ulaşılamaz. Sipariş verilen bir eve ulaşmak için kanallar üzerinden teknelerle teslimat sağlanıyor. En iyi iki aktiviteyi söyleyeyim; kanallar üzerinde tekne turu ve bu masalsı kasabada bisiklet sürmek.

Bled Gölü, Slovenya

Bled Gölü, Slovenya’da ziyaret edilebilecek en güzel yerlerden biri. Fotoğrafa bakınca büyülü bir yer olduğunu anlamak yetiyor… Kışın ayrı, yazın ap ayrı bir güzelliğe bürünüyor bu göl. Geleneksel kale ve kiliseleri de kasabaya mistik bir güzellik katmış.

Santorini, Yunanistan

Komşu Yunanistan’dan tanıdık bir manzarayla geldim. Bu beyaz ve mavinin en çok yakıştığı adayı sosyal medyada görmüşsünüzdür. Santorini volkanik bir adadır. Fotojenik mavi kubbe kiliseleri ve sayısız renkli plaj, bu adayı bir peri masalından çıkmış gibi gösteriyor.

Bagan, Myanmar

Bagan, tropikal, sisli bir manzara altına saklanan tapınakların mistik bir masal kasabası. Bagan’ı, Kapadokya’daki gibi sıcak hava balonlarıyla süzülürken görün. Kasaba inanılmaz büyülü bir yer. Güneydoğu Asya seyahat listenize eklemek için eşsiz bir masal destinasyonu.

Bu nasıl bir güzellik! Seyahat listeme yeni bir rota yükleniyor diyebilirim… Açıkçası gerçekten manzarasından çok etkilendim. Sıcak hava balonları da şehre bir Kapadokya havası katmış… Bayıldım!

Kapadokya, Türkiye

Sıcak hava balonu demişken Kapadokya… Tuhaf peri bacalarının ve kaya oluşumlarının ülkesi. Yeryüzü şekilleri o kadar benzersiz ki, onları kendi gözlerinizle görene kadar gerçekten var olduklarına inanmak zor. Ülkemizin en güzel şehirlerinden biri… Hala burnumuzun dibindeki bu masal şehri ziyaret etmediyseniz acil seyahat etmeniz gereken bir konu var…

Colmar, Fransa

Fransa’nın Alsace bölgesinde bulunan Colmar kasabasında sıra sıra dizilmiş renkli evler muhteşem bir görsellik sunuyor. Sadece evler değil, yol boyunca devam eden dar sokaklarıyla da dikkat çekici. Burada kanoya binmek bir Venedik adeti.

Colmar’ın girişinde sizi ‘Özgürlük Heykeli’ karşılıyor. New York’taki heykelin Fransız mimarı Frédéric Auguste Bartholdi, eserin bir kopyasını da Colmar’a yapayım demiş.

Kasabanın günlük ve sosyal yaşam imkanları oldukça fazla. Halkın en büyük sevdası ise muhteşem şarapları. Şehir merkezinde bulunan  Rue des Marchands, Mısır Çarşısı, Noel Pazarı gezebileceğiniz yerlerden sadece birkaçı.

Bibury, İngiltere

İngilitere’nin güneybatısında yer alan dağlık Cotswold bölgesinde bulunan köylerin en güzeli burası. Bibury’ye girer girmez sizi meşhur Swan Otel karşılıyor. Bibury deyince akla ilk gelenlerden biri bu otel.

Köyün yaşam tarzı, sakinliği, temiz ve düzenli olması öne çıkıyor. Geleneksel kırsal köyde bulunan çay evleri ve Cotswold İlçesi’ndeki korunan binalar, ziyaret eden turistlerin gözde mekanları arasında.

Ülkenin iklim koşullarından dolayı sürekli yağmur alması, çevrenin dört bir yanını yeşil renge boyuyor. Öyle ki, evlerin çatılarında bile yeşillikler görmek mümkün.

Albarracin, İspanya

Bir Ortaçağ şehri olan Albarracin, bir dağın tam tepesine kurulmuş olması ile dikkat çekiyor. Bu özelliği ile her yıl binlerce turist otantik evleri görmeye geliyor. İspanya’nın tarihi antik ruhunu hala yaşatan bu kasaba taş sokakları, nehirleri ve doğal güzellikleriyle kendine hayran bırakıyor.

Nüfusu yaklaşık bin kişi. Huzuru arayanlar için muhteşem bir hafta sonu tatili. Yürüyün, tapas yiyin, kafa dinleyin… Daha n’olsun?

Dar taş sokaklar, iki-üç katlı ahşap balkonlu evler, demir ferforjeli pencereler, kiremit çatılar ve daha birçok mimari görsellik…Dağın tepesine kurulmuş bir yerleşim olduğu için merdivenler ve basamaklarla sık sık karşılaşabilirsiniz.

Albarracin

Brugge, Belçika

Brugge Belçika’nın Flaman Bölgesi’nde yer alıyor. Çikolataları, dantelleri, biraları ve üzerinde kano turları yapabileceğiniz kanallarıyla ünlü.

Brugge‘de kanallar ve kanalların üzerinde onlarca güzel köprü var. Bu kanallarda küçük teknelerle tur yapmayı sakın atlamayın. 

Ana meydanı Grote Park’ın çevresindeki çan kulesi, Aziz Salvador Katedrali, Historium Müzesi, bölge mahkemesi gibi birçok tarihi eseri ziyaret edebilirsiniz.

Kışın karlar altında kalan yerleşim yerleri ayrı bir güzellik oluşturuyor. Seyahat etmek için en çok tercih edilen aylar haziran- eylül arası. Turistler bu doğal güzelliklerin manzaralarına şahit olabilmek için bisiklet kiralayarak güneşli havanın keyfini çıkarıyor.

Hallstatt, Avusturya

Avusturya’da bir kasabadayız; Burası pitoresk bir masal kasabası. Renkli binalar, Arnavut kaldırımlı sokaklar, kilise dikmeleri, hepsi Alpler’in eteğine serilmiş bir şekilde özenle dizili. Hepsi birer doğa harikası, hepsi görülmeye değer… Biz masalları anlattık, gezip görmesi sizden! İyi tatiller…

Osmanlı Dönemi’nde Yapılan Estetik Ameliyatlar

Günümüzde estetik operasyonlar hiç olmadığı kadar ilgi görüyor. Burun, göğüs, yüz estetikleri… Modern tıbbın geliştiği Osmanlı’nın darüşşifalarında da,…

Comments2

  1. Norvecten sana kocaman selamlar Selen ablacigim. Sayfana hayran kaldim.
    Esimle bir sonraki seyahatimiz neresi olsun diye dusunuyorduk – senin sayfan bize baya yardimci olacak!

    Basarilar dilerim 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like