Antarktika’yı Geçmeyi Başaran Maceraperest

33 yaşındaki Colin O’Brady, hiçbir yardım almadan yaklaşık bin 500 kilometre yol kat etti. Bugüne dek hiçbir insanoğlunun başaramadığını başardı ve Antarktika’yı tek başına geçti.

Sevgili seyahatseverler, size müthiş bir maceraperesti sunarım. Amerikalı gezgin Colin O’Brady Antarktika kıtasını baştan sona geçen ilk insan oldu. Yaklaşık 100 yıldır defalarca denenen bu yolculuk bir kez daha denendi. Fakat bu sefer sonuç farklı oldu. Bu buzul gezegenini tek başına geçmek bir hayalken, Colin O’Brady bin 482 kilometrelik güzergahı 54 günde tamamladı.

Çocukluk Hayaliydi

Colin O’Brady inanılmaz yeteneklere imza atmış dünyanın seçkin sporcularından biri. Bugüne kadar da Everest ve en prestijli dağcılık dünya rekorlarını elinde tutuyordu. Colin, çocukluğunu bile Kuzeybatı Pasifik’in dağlarını keşfederek geçirdi. Üniversite mezuniyetinden sonra yanına bir sırt çantası ve sörf tahtası aldı. Dünyayı keşfetmeye başladı.

Doktor Yürüyemezsin Dedi; Antarktika’yı Geçti!

2008’de Tayland’da iken Colin trajik bir kaza geçirdi ve yangında ciddi şekilde yaralandı. Doktorlar onun bir daha yürüyemeyeceğini söylerken, o daha dün Antarktika’yı baştan sona geçen tek adam ünvanını aldı. Kazadan ve kapsamlı bir rehabilitasyondan sadece 18 ay sonra tekrar yollara döküldü.

”Ölmediğime Dua Ediyorum”

O’Brady ‘İmkansız bir ilk’ olarak tanımladığı yolculuğu sırasında çektiği fotoğrafları ve notlarını Instagram sayfası üzerinden anlık olarak takipçileriyle paylaştı. Çarşamba günkü paylaşımında güzergahın son 129 kilometresini tamamlamak için büyük bir çaba sarf ettiğini belirten O’Brady, “Son 32 saat hayatımın en zorlu, ölümcül saatleri olsa da, aynı zamanda yaşadığım en iyi anlardı” diye yazdı.

”Üşüdüm Ve Yalnız Hissettim”

Amerikalı maceraperest güzergahın bu son etabını uyumadan geçirdi. O’Brady çoğunlukla tırmanışla geçen yolculuğu için yanına 170 kilogram ağırlığında malzeme aldı.

O’Brady yolculuğunun 37’nci gününde yaptığı paylaşımda bir fotoğrafını yayınladı. Fiziksel olarak ne kadar değiştiğini vurguyarak “Artık yolculuğun başındaki aynı kişi değilim, bunu yüzümden anlayabiliyor musunuz? Acı çektim, ölümüne korktum, üşüdüm ve yalnız hissettim. Güldüm, dans ettim, mutluluk gözyaşları döktüm…” diye yazdı.

Ailesi GPS İle Takipteydi

O’Brady’nin tarihe geçen bu yolculuğunu Portland’daki ailesi ve yakınları da GPS yardımıyla internet üzerinden takip etti. O’Brady güzergahı tamamlamasının ardından başarısını ailesine telefonla bildirdi.

Colin aynı zamanda, Everest’in zirvesinden ilk Snap yapan kişi olma ve  The Explorers Grand Slam Kayak yarışının da dünya rekoreri. 

Daha Önce Deneyenler Öldü

O’Brady’den farklı olarak 1997’de Antarktika’yı tek başına geçen Norveçli Borge Ousland kayaklar üzerindeki hareketini hızlandırmaya yardımcı rüzgar paraşütü kullandı.

2016’da ise kıtayı tek başına geçmeye çalışan İngiliz Henry Worsley’in yolculuğu ölümle son buldu.

Colin, dünyanın dört bir yanından konuşarak diğerlerini de aynı şeyi yapmaya teşvik etti. Bugün hala sınırlarını zorlama tutkusunu sürdürmeye devam ediyor. 

Not: Bu konu ile ilgili de benzer bir film önereyim: In To The Wild filmini şiddetle izlemenizi tavsiye ederim.

Antarktika’ya Nasıl Gidilir

Üzerinde hiçbir ülkenin bulunmadığı, dünyanın en büyük 5’inci Kıtası olan Antarktika’ya kim gitmek istemez ki? Güney yarım kürede…

Comments3

  1. Çok keyifli bir yazıydı. Emeğinize sağlık. ❤️

    Önerdiğiniz filmi birçok kez keyifle izledim, mutlaka izlenmesi gereken bir film. 🥰

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like