Avusturalya Kanguru Parkı: Morisset

Total
0
Shares

Kanguruları mı arıyorsunuz? Belki piknik yapmak veya onları beslemek? Şüphesiz akla gelen ilk durak Avusturalya olacak. Peki bu ülke doğasının ne kadar vahşi olabileceğini de hesaba katıyor musunuz?

Dünyanın en büyük hayvanseveri de olsanız, şüphesiz ki her gördüğünüz canlıya el sürmeye kalkmak hata olur; bunun yılanı var, timsahı var, kangurusu var.  Eminim kanguru deyince aklınıza sevimli bir hayvan geliyor fakat biz buna ‘davulun sesi’ diyoruz. Avusturalya’da bulunan Morisset alanı adeta bir kanguru yuvası. Her yıl binlerce turist çeken bölgedeki kanguruları görmeye gelenler, vücudunda birer tırnak iziyle dönüyor.

Bu Banliyöde Kangurular Var

Morisset piknik alanı, Avustralya’da, tam olarak Macquarie Eyaleti Koruma Alanı’nın Morisset bölgesinde yer alıyor. Burası bir hayvanat bahçesinden ziyade Avusturalya banliyösü. Park alanının içerisinde türlü türlü hayvanlar değil, kangurular var.

Avustralya’nın yerel vahşi yaşamını tespit etmeye niyetlendiyseniz, konunun heyecan verici bir ‘macera’dan çok daha ciddi sonuçlar doğurabileceğini bilmenizi istedim. Çoğunuz bu parkı bilmiyor veya duymamış olabilirsiniz ama Morisset Park şu sıralar turistlere olan saldırılarıyla baya bir gündemde. Bölgeyi ünlü yapan şey ise görünürde çok sevimli olan kanguruları.

Vahşi Hayvan Bölgesi

Yıl içerisinde birçok ziyaretçi ağırlayan parkta ‘sevimli kanguruları’ görmeye gelenler, aslında artık o kadar da sevimli olmadıklarının kanaatinde. Kanguru da olsa evde beslediğiniz kedi köpeklere benzemez Avusturalya’nın hayvanı. Sonuçta ülkenin coğrafi koşulları, birçok vahşi ve ölümcül hayvanın yaşam alanı için oldukça elverişli.

Kangurularla hoplayıp zıplama hayaliyle Morrisset Park alanına ziyarete gelen turistlerin ilk karşılaştığı şey bir tabela oluyor: “Kanguruları beslemeyin.” 

Turistlere Saldırabiliyorlar

Avustralya’daki kanguru parkında, hayvanları beslemeye çalışan turistler kanguru salgınlarına uğruyor. Sorunun boyutu, ulusal haberlerin turistleri ‘kanguru beslemenin tehlikelerine’ karşı uyardığı noktaya kadar geldi. 

‘’Kendi güvenliğiniz için lütfen kanguru beslemeyin ve onlara can güvenliğiniz için çok yaklaşmayın; agresif davranabilirler.’’

Sydney’in hemen dışındaki Morisset Hastanesi, her hafta binlerce insanın üzerindeki kanguru tırmıklarını tedavi ediyor.

Avusturalya’ya gidin tabii ki, muhteşem bir ülke. E haliyle Avusturalya’ya gelmişken, ülkeyle özdeşleşen hayvanları da görmek isteyeceksiniz. Görmenizde, sadece gördüğünüz sürece bir problem yok ama yanlarına yaklaşıp, sevip, okşamanızı tavsiye etmiyorum. Avusturalya başlı başlına bir hayvanat bahçesi. Görmek isteyeceğiniz binlerce hayvan var fakat tehlike oluşturabilecek olanlara tel arkasından bakmanızda fayda var.

Total
0
Shares

Avusturya’nın Dingin Kasabası: Hallstatt 

Yukarı Avusturya’nın göller bölgesindeki en eski kasabası Hallstatt, doğanın cömertliği içinde kaybolmuş sakinliği ile bilinmekte.   Bin kişiden…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Total
0
Share