Ay’a Ayak Basan Son Astronot

Total
0
Shares

Dünyanın tek doğal uydusu, kan kırmızısıyla, gecenin siyahıyla tutulduğunda tüm gözler onda olur. Ay’a bu güne kadar tam 12 kişi ayak bastı. Peki son ayak izi kime aitti? Eugene Cernan…

İnsanoğlunun aya ayak basmasından bu yana 46 yıl geçti. Apollo 11 uzay gemisi ile yola çıkan Neil Armstrong bunu yapan ilk kişiydi. Allen Bean, Edwin Aldrin, Pete Conrad ve dahası… Bu tutku dolu serüven için kilometrelerce uçtular… Gök yolculuğu astronotlar için tren gibidir. Ay’a giden vagon için bu güne dek yalnızca 12 bilet kesildi. Peki son giden kimdi? Nerede, ne yapıyor, öldü mü, kaldı mı? Eugene Cernan’ı tanıyor musun? İşte Ay’daki keşif tarihine damgasını vuran son insanın macerası…

Elektrik Mühendisi Olarak Mezun Oldu

Eugene Cernan, 14 Mart 1934’te Şikago’da doğdu. Purdue Üniversitesi’nden Elektrik Mühendisliği dalında lisans diplomasıyla mezun olduktan sonra uçuş eğitimlerine ilk adımı attı. Havacılık tutkusunun ilk meyvesini California’daki ABD Donanma Yüksek Okulu’ndan Havacılık Mühendisliği dalında yüksek lisans derecesiyle aldı.

Ay'daki son insan: Eugene Cernan

Yüzlerce Uçak Gemisinde Staj Yaptı

Cernan, kariyerine, yüzlerce uçak gemisi ve jet uçağı üzerinde uçan bir stajyer olarak başladı. Onun deneyimi, NASA’nın astronot kollarında bir yer kazandı. Cernan da, Ekim 1963’te astronotları Ay’a göndermek için oluşturulan Apollo programı için seçilen 14 astronottan biriydi.

Nasa Kariyeri: Apollo 10

Son derece zor olan ilk Amerikan uzay yürüyüşlerinden birini yapmakla görevlendirilen Cernan, daha sonra 1969’da Apollo 10’da uzaya uçtu. Snoopy’nin yönlendirme sisteminin arıza çıkarmasıyla uzay aracı yüzeyin üstünde dönmeye başladı. Şaşırmış mürettebat saniyeler içinde uzay aracını kontrol altına almayı başardı. Böylece bir mucize daha gerçekleşti…

Ay'daki son insan: Eugene Cernan

Ay’dan İniş Uçuşu 301 Saat Sürdü

Cernan, Aralık 1972’de, üçüncü uzay uçuşunu, ‘ayın son planlanan insanlı uçuşu’ olan Apollo 17’nin uzay aracı komutanı olarak görevlendirildi. İnsanlı en uzun Ay iniş uçuşu 301 saat, 51 dakika ve en uzun ay yüzeyi ekstravehiküler faaliyetleri 22 saat, 6 dakikayla kendi alanında rekor kırdı.

Ay’daki İmzası 50 Yıldır Orada

Son Ay görevinde tek çocuğunun isminin baş harflerini Ay’ın yüzeyine çizen Cernan’ın ayak izleri hala orada. Ay’da atmosfer olmaması, rüzgâr, yağmur gibi ayak izlerini silecek etkenlerin bulunmaması nedeniyle 50 yıldır duruyor.

Ay'daki son insan: Eugene Cernan

”Geri Dönmek İstemedim”

Astronotun hikâyesini anlatan “Ay’daki son insan” isimli belgeselde Cernan, Ay deneyimiyle ilgili olarak “Oradan ayrılmak üzere mekiğe çıkan merdivenleri tırmanmak oldukça güçtü çünkü geri dönmek istemedim. Biraz daha kalmak istiyordum. Belki de hayatımın en parlak anıydı. Hani dondurmak istediğiniz anlar vardır fakat yapamazsınız… O anı durdurmak ve yanımda götürmek istedim.” ifadelerini kullanmıştı.

Ay’a Basan Son İnsan Oldu

Cernan, 1976’da 20 yıl sonra Deniz Kuvvetleri’nden emekli oldu ve NASA kariyerine son verdi. Özel işe girdi ve bir süre televizyon yorumcusu olarak çalıştı. Eugene Cerman aynı zamanda uzay bilimlerine de tutkuluydu.

Emekli astronot Eugene Cernan , 82 yaşındayken Amerika’da tedavi gördüğü bir hastanede hayatını kaybetti. Dünya onu Ay’a giden Apollo 17’nin son komutanı hatırlıyor. 1972’den bugüne Ay’a bir daha insanlı uçuş yapılmadı. Rusya, 2029’da Ay’a insanlı uçuş yapmayı planladığını duyurdu.

Total
0
Shares

Ekonomik Uçak Bileti: Charter Uçuş Nedir?

Charter uçuş, tur firmalarının uçağı kiralayarak sefer düzenlediği seferler aslında. Özellikle yoğun dönemlerde yapılan bu uçuş seferlerinde, biletler genellikle…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Total
0
Share