Belçika’da Gezilecek Yerler

Belçika’ya bir gezi mi planlıyorsunuz? Şahane! Leziz çikolatalar, devasa patates kızartması ve biranın başkentine hoş geldiniz.Aynı zamanda Avrupa’da sırt çantalı gezinize başlamak için harika bir ülke.

Belçika’nın başkenti Brüksel. Diğer eyaletleri Brüksel Başkent Bölgesi’ni oluşturuyor. Brüksel, Belçika’nın en çeşitli ve kozmopolit bölgesi. Patates kızartması, çikolata ve waffle seven sırt çantalı gezginler için de bir lezzet durağı.

Brüksel sanatı, ortaçağ mimarisi, çikolatası ve tarihiyle son derece cezbedici. Ancak aynı zamanda birçok yerel pazar, canlı müzikli barları ve parklarıyla da yerel halkın favorisi. Unutmadan şunu da söylemeliyim ki yeni yılı karşılamak için de en iyi Noel Pazarı’na sahip!

Biz eşimle birlikte Brüksel’de bir otel kiralayıp, şehirde lezzet turuna çıktık. Özellikle meşhur patateslerini ve çikolatasını yemek için gün saydık. Normalde Avrupa’da yemek kültürü beni pek cezbetmese de Brüksel bu algımı yıkmayı başardı.

Bizim gözümüzden kapsamlı bir Belçika Vloğu izleyin…

Brüksel’e 30 Dakika: Gent

Doğu Flandre eyaletinin başkenti Gent, bir hafta sonu kaçamağı için eğlenceli bir destinasyon. Üniversite şehri, tarihi binaları şık kafeler ve butiklerle birleştiriyor. Brüksel’den tren ile 1 saatte ulaşabilirsiniz Gent’e. Çok fazla Türk yaşaması oldukça dikkatimi çekti. Gent bisiklete binmeyi sevenler için de çok keyifli mahallelere sahip. Biraz tembel hissediyorsanız, nehir turuna çıkmak başka bir seçenek.

Çevre İllere Tren İle Ulaşım

Çevredeki Avrupa ülkelerinden Belçika’ya ulaşmak için birçok seçeneğiniz var. Sırt çantanızı takıp, Fransa’dan, Hollanda’ya oradan da Belçika’ya geçebilirsiniz. Hem şehirler arası, hem ülkeler arası tren rotası mevcut. Karayolu ile Hollanda’dan Belçika 2 saat. 2 saat içinde Brüksel’den Amsterdam’a geçerek bir taşla iki kuş vurabilirsiniz.

Size Belçika genelinde birkaç güzel otel de önereyim. Giderseniz aklınızda olsun. Treck Hotel, Gent Hotel Uppelink, Gent MEININGER Hotel, Brüksel Sleep Well Youth Hotel konaklayabileceğiniz onlarca otelden bazısı.

Avrupa Parlamentosu’nu Ziyaret Edin

Brüksel sadece Belçika’nın başkenti değil, Avrupa Birliği’nin de başkenti. Cam aynalı Brüksel Parlamento binası, büyüklüğü ile hem çok etkileyici, hem de hava durumuna bağlı olarak her zaman farklı görünür. İçeride sadece konferans salonları değil, ilginç mimarisi ile de göz kamaştıran bir yapı.

Romantizmin Başkenti: Brugge

Anlatılmaz yaşanır bir yere geldik. Brugge, her bakışta büyü yayan bir ortaçağ ticaret kasabası. UNESCO Dünya Mirası listesindeki şehir merkezi nefes kesen mimariye, Arnavut kaldırımlı sokaklara ve büyüleyici kanallara sahip. Şehrin güzelliğini hayranlıkla izlemek için kanal boyunca bir tekne turuna çıkın. Kutsal Kan Bazilikası’nı ziyaret edin. Brugge’ün misafirperver atmosferi ve nehir kenarındaki restoranların bolluğu romantik kaçamaklar ve kültürel keşifler için mükemmel bir yer haline getiriyor.

Hiç şüphe yok ki, Brugge, Kuzey’in Venedik’i olarak da bilinen Belçika’nın en şaşırtıcı şehirlerinden biri. Bence kesinlikle harika bir balayı rotası.

Brüksel ve Çevresinde Gezilecek Yerler

Flanders Savaş Alanları (The Battlefields of Flanders)

Gravensteen – Gent

Grand Palas (Grote Markt) – Brüksel

Grand Place – Antwerp (Anvers)

Meuse Vadisi – Meuse Valley

Mons – Eski Şehir Bölgesi

Aziz Peter Kilisesi – Leuven

Eski Şehir – Mechelen

Tournai

Adana Gezi Rehberi

Havasıyla, toprağıyla, insanıyla cömert bir şehir Adana. Memleketçi halkının sempatikliğini de severiz, namı Türkiye sınırlarını aşan kebabını da. …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like