Bungalov Tatil Cenneti: Sapanca

Bungalov tatil cenneti haline gelen Sapanca’da rahat, konforlu, basit ama şık tasarımları ile tanınan ahşap bungalov evler son dönemlerin en çok tercih edilen tatil türü oldu.

Bungalov evler, tipik olarak bahçe ortamında bir verandaya sahip olmasıyla karakterize edilen bir ev türü. Bungalov evlerin bu kadar popüler olmasının birkaç nedeni var. Bunun bir nedeni, genellikle diğer tatil seçeneklerine göre uygun fiyatlı olmaları. Diğer bir neden ise, şehre yakın konumlarda çok uzaklaşmadan mini bir tatil seçeneği sunması. 

Farklı Konseptlerde Bungalovlar

Bungalovlar karakter olarak tamamen aynı değil; yeni konseptleriyle her gün gelişmeye devam ediyor. Genel olarak üçgen tip bir çatıları vardır ve dış görüntüsü ahşaptır. Günümüzde ‘dome evler’ ve müstakil villa tarzı farklı dış cephe seçenekleriyle alternatifleri de var. 

Bungalovların genellikle açık havanın tadını çıkarmak için bol miktarda alan sağlayan geniş bahçeleri vardır. Genelde mini site halinde yan yana birkaç bungalov konumlandırılır. Bungalovlarda genelde size ait bir bahçe alanı, havuz, jakuzi, mangal seti, şömine, kullanabileceğiniz bir amerikan mutfak ve tercihe göre birkaç yatak odası var. 

Sıcak Havuz Seçenekleriyle Kışın da Vazgeçilmezi

Bazı site bungalovlar alan içerisinde kendi restoran ve toplu kullanım alanları da içerir. Yalnız özel bir mahremiyet arayışı olanlar da genelde etrafı çitlerle kaplı izole bungalovları tercih ediyor. İstanbul ve çevre illere yakın olması dolayısıyla hali hazırda ’Sapanca’ bir bungalov cennetine dönüştü. Sapanca bungalov denince akla gelen ilk yerlerden biri haline geldi. Çok fazla kategori ve konsepte bungalovlar hali hazırda tatilcisine sunuluyor. Bu çılgınlık öyle arttı ki, üç beş sene önceki arsa fiyatları bugün aldı başını gitti. Hatta yerli halkın çoğu, kendi şahsi evleri yerine ticari olarak kullanmak üzere bungalovlar inşa etti.

Dolandırıcılığa Dikkat!

Dikkat etmeniz gereken en önemli detaylardan biri özellikle Sapanca taraflarındaki bu talep artışının, kötüye kullanılması. Sosyal medya üzerinden şahsa ait olmayan bungalov tanıtımları yapılarak, resmi olmayan kapora ödemeleri alınıyor, sahte rezervasyonlar yapılıyor. Bu konuda dolandırılmamak için rezervasyon yapacağınız bungalov için resmi şirketler ile irtibatta olduğunuza emin olun. 

Sadece Sapanca özelinde değil, bungalov evler Türkiye’nin dört bir yanına yayıldı. Özellikle Karadeniz ve Ege bölgeleri de bungalov tatilcilerine davetiye çıkarıyor. 

Rize’de DoğadaKal Bungalovları duymuşsunuzdur. Taş dış cephesiyle öne çıkan bungalov tipi villalar Karadeniz Bölgesinin en çok tercih edilen türlerinden. Bulutların üzerinde konumlandırılan camekan tip bungalovlar da son zamanlarda oldukça talep görüyor.

Yazın havuz ve jakuzi seçenekli bungalovlarla şehir içinde tatil yapın, kışın da sıcak havuz konseptleriyle şöminenin tadını çıkarın, sevdiklerinizle mangal keyfine doyun. 

Öneririm: Bibaha Bugalov

Benim gidip bizzat deneyimlediğim en güzel bungalovlardan biri Sapanca Bibaha Bungalovdu. Sapanca’da Dome evlerde de konakladım lakin konfor ve hareket alanı olarak bungalovlar daha olanaklı. Dome evler genelde tek bir oda içinde, hareket alanı bungalova göre bir tık daha dar. Ben sevdiklerimle gündüz havuzun keyfini çıkarıp, oyunlar oynadığımız, akşamleyin ateş başında hoş muhabbetlere daldığımız ortamları çok seviyorum. Bu yüzden sık sık İstanbul’dan arabaya atlayıp, hafta sonları bungalov tatili yapmaya özen gösteriyorum.

Siz değerli okuyucularıma da bu şirin evlerde tatil yapmayı şiddetle öneriyorum…

Şimdiden iyi tatiller!

Budapeşte’nin En İyi Restoranı: New York Palace

Mermer sütunlar, ışıltılı avizeler, çarpıcı freskler ve yaldızlı detaylarla neo-rönesans tarzında inşa edilen New York Palace, Budapeşte’de sizi…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like