Çocuklu Seyahati Kolaylaştıran Püf Noktalar

Total
0
Shares

Yaklaşan aile tatilini dört gözle beklerken, genç aile üyelerinin de eğleneceğinden emin olmak istiyorsunuz. Sonuçta siz ve çocuklarınız dünyayı keşfederken her anın tadını çıkarmalı ve ömür boyu hatırlayacağınız hikayeler yazmalısınız…

Tatilde mutlu çocuklar ve rahat ebeveynler arasındaki dengeyi sağlamak her zaman kolay değil. Yolda iyi vakit geçirmelerine yardımcı olmak için kullanabileceğiniz özel stratejiler var tabii. Tatiller tüm aile için eğlenceli olmalı, ancak küçük olanlarla yurt dışına seyahat etmek hala göz korkutucu bir ihtimal gibi görünüyorsa, haberi okumaya devam edin sevgili ebeveynlerim…

2,5 Yaşındaki Yeğenim İle 17 Saat Uçtum!

Editörünüz henüz bir anne olmasa da, bir teyze. Dünya tatlısı yeğenim ile 5 ülkeye seyahat ettim; 2,5 yaşındaki Kuzey ile tam 17 saat Meksika/Cancun’a uçtuk! Benim için çılgın ve zorlu bir süreçti. 17 saat 2 yaşındaki bir bebekle ne mi yaptık? Peki ya tatil nasıl geçti; ne konularda zorlandık? İşte tüm bunlar, yeğenim ile geçirdiğim uzun seyahatler sonrası tecrübe ettiğim pratik bilgilerdi. ‘Çocuk olunca gezme işleri bitiyor’ diyen ebeveynlere müstahak bir anne adayı tanıyorum: ablam! Kendisi şu an annesiyle birlikte 12’inci ülkesinde: Bali’de tatil yapıyor. İnanır mısınız Kuzey’i dün küçük bir maymun ısırmış. 2,5 yaşındasınızdır ve çoktan kendi yol hikayenizi yazmaya başlamışsınızdır… Eşsiz anılar biriktirmek için çıkacağınız bu yolculuğu nasıl kolaylaştırabiliriz diye konuşmaya geldik.

Hangi Yaş Grubu İle Yola Çıktığınız Önemli Bir Detay

Çocukların yol üzerinde iyi vakit geçirmelerine yardımcı olmak için kullanabileceğiniz özel stratejiler, çocuğunuzun kaç yaşında olduklarına bağlı. İhtiyaçlarınızın tamamı, çocuğunuzun yaş grubu gereksinimlerine göre değişebilir. Yapacağınız doğru bir liste, seyahatiniz boyunca rahat ve huzurlu olmanızı sağlar. Mesela 3-7 yaş grubunu ele alalım; Onları görmeye ilgi duydukları bazı cazibe noktalarını seçmelerini sağlayın. Belki çok ünlü bir çizgi film karakterinin müzesine ya da etkinliğine gitmek istiyordur. O hiçbir şey istemese de siz ebeveynler olarak gitmeden önce çocuğunuz için de uygun, keyifli ve pratik bir tatil için araştırması yapın.

Readers Digest Family Vacation cover / feature shoot by Dale May

1-3 yaş arası çocuklar, seyahatin zaman baskısını keşfetmeye bayılırlar. Çoğu küçük çocuk, tren, otobüs ve tekne ile seyahat etme konusundaki yeniliği çok seviyor. Bu konuda onların istek ve arzularını ön planda tutabilirsiniz. Yeğenim Kuzey’in en sevdiği araç uçak oldu mesela. Uçak fikrini o kadar sevdirdik ki ona, artık kelimesini duyması ikna etmeye yetiyor…

Seyahat ederken çocukla yola çıkmayı bir dert olarak görmek yerine nasıl keyifli hale getirilebileceğini hesap edin. Mesela Paris’e gidiyorsanız Disneyland, 7’den 70’e her yaş grubuna hitap eden bir yer. En az çocuğunuz kadar siz de keyif alacaksınız.

Kabin Boy Bebek Arabası Candır!

Yanınızda yük olacak her şeyden uzak durun, gereksiz eşya ve ihtiyaç olmayacak malzemelerden kaçının. Yanınızda mutlaka acil durumlar için çizgi film açabileceğiniz bir teknoloji, şarj aleti alın. Acıkma durumları için pratik atıştırmaları da çantanızdan eksik etmeyin. En sevdiği favori oyuncağınızı yanınıza alın. Çocuğunuzu taşımak için en uygun aracı seçin. Kabin boy bebek arabalarının ne kadar hayat kurtardığını bizzat gördüm. Hafif ve pratik bir ürün olması yükünüzü azaltacaktır.

Havaalanındaki çocuk oyun alanlarını bulun ve binmeden önce enerji yakın! Kitaplar ve çıkartma figürlerle uçuşta onları eğlendirin. Yorulup yol boyunca uyuması an meselesi!

İlaç ve Vitaminleri Eksik Etmeyin: Yanınızda Mini Bir Eczane Taşıyın

Çocuklar çoğu zaman tatilde hastalanırlar; artık bu gelenek gibi bir şey. Gideceğin yer çok mu nemli, yoksa oldukça soğuk mu? Ne yapmanız gerektiğini biliyorsunuz; risk yönetimi yaparak vitamin içerikli besinler ve gerekli ilaçları her zaman yanınızda bulundurun.

İlaç konusuna değinmişken, yanınızda yaş grubuna göre ihtiyacınız olabilecek bir ilk yardım kiti bulundurmayı ihmal etmeyin. Özellikle bu bir yurt dışı seyahatiyse vize, pasaport ve gerekli evraklar konusunda da ekstra özen göstermenizde fayda var. Bazı tropikal ülke ve şehirlerde daha önce karşılaşmadığınız virüs ve hastalıklarla karşılaşabilirsiniz. Panik yapmadan önce, gideceğiniz yerde otelinize en yakın hastaneyi öğrenin. Yaygın hastalıklar için araştırmanızı yapın ve önleminizi alın. Özellikle yaş grubuna uygun koruyucu güneş kreminizi yanınızdan eksik etmeyin.

Çocuğunun kaybolacağından endişeleniyorsan, kollarına adını ve telefon numaranı yazarak çocuklarını bir nevi etiketleyebilirsin. Bu şekilde, çocuğunuz bulunduğu zaman seninle kolayca iletişime geçilebilir.

Çocuk Oyalama İçin İlginç Taktikler: Kırmızı Balık!

Şimdi teknoloji diye bir gerçeğimiz var; artık küçüğü büyüğü dinlemiyor. Oyun tabletleri ve benzeri gereçlerle sürekli olarak alıştırmayacak şekilde çizgi film izletmek ya da çiftlik oyunu oynatmak kurtarıcı olabiliyor. Uzun yolculuklarda çocuğunuzun sizin gibi sessiz sessiz oturmasını beklemek hata olur; boyama kitabı, oyuncak, resim defteri gibi materyaller işinizi kolaylaştıracak.

Little boy watching something on a digital tablet with his plush dog while flying on an airplane

Bebek Dostu Havayolu Şirketleri

Eğer imkanınız varsa gideceğiniz yere business class, first class uçuşları tercih etmeniz çocukla konfor alanınızı genişletecektir. Bu arada daha önce bebekle seyahate çıkmamış anne adaylarını da buradan bilgilendirmiş olayım; nereye giderseniz gidin havayolu şirketleri uçaklarında bebek bezi, mama, süt gibi ürünleri temin ediyorlar. Acil durumlar için kurtarıcı olabiliyor. Bebeğiniz uzun bir uçuşta uyku saatine denk geldiyse, uçaktaki görevlilerden bir yastık rica edebilir, bebeğinizin konfor alanını artırabilirsiniz.

Uçakta çığlık atan küçük bir bebeğiniz varsa, ılık, ıslak çay poşetlerini plastik bir poşete koyup bebeğinizin kulaklarını kapatmayı deneyin; basınçtan dolayı ağlıyor olabilir; kulağa garip gelebilir ama işe yarıyor!

Canım Aileler; Kendinizi İhmal Etmeyin!

Son olarak siz sevgili ebeveynler, kendiniz zevk aldığınızdan emin olun! Bunu hak ediyorsunuz. Çocuklarla seyahat ederken biraz daha planlama yapmak gerekebilir, ancak güzel anılar her zaman telafi edicidir! Çocuk fikri hiçbir zaman sosyalleşmeye bir engel değil; ancak çocukla sosyalleşme fikri baskın gelebilir. Unutmayın ki…

Seyahatin önündeki tek engel kapının eşiğidir.”

Bosna Atasözü

Total
0
Shares

Acil Seyahat Etmeniz Gereken Masal Kasabalar

Çocukken dinlediğiniz masalları düşünün… Nefes kesen kaleler, renkli köyler, görkemli dağlar… Sanki bu dünyanın dışında bir şey gibi…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Total
0
Share