Ekonomik Uçak Bileti: Charter Uçuş Nedir?

Total
0
Shares

Charter uçuş, tur firmalarının uçağı kiralayarak sefer düzenlediği seferler aslında. Özellikle yoğun dönemlerde yapılan bu uçuş seferlerinde, biletler genellikle normal biletlere göre daha ekonomik olur.

Özellikle tatil dönemlerinde havayollarına olan yoğun taleplerden dolayı uçuş seferleri yetersiz kalırken, artan bilet fiyatları da cep yakıyor. Uçuş tarihi yaklaştıkça seçenekler azalır, fiyatlar da artar. Bir de üstüne havaalanlarında saatlerce aktarmalara tabi tutulursunuz. Charter demek aslında özel sefer anlamına gelir. Belli bir şirket tarafından uçağın kiralanması da diyebiliriz. Normal tarifeli uçağa göre hem daha uygundur fiyatları hem de yer bulmak daha kolaydır.

Havalimanında Son Dakika Bilet Şansı

Böyle durumlarda anlaşmalı seyahat acentalarının veya özel şirketlerin satın aldığı biletler ile ucuza uçma fırsatı yakalayabilirsiniz. Yakalamak derken, lafın gelişi değil. Çünkü bu uçuşlar son dakika biletleri olmakla beraber, boş koltuk ve uçuş saatleri açısından tamamen şansınıza kalıyor.

Yalnız en önemli bilgilerden biri; charter uçuşların genelde yurt dışı şehirlerinden yapılıyor olması. Türkiye kalkışlı çok az sayıda charter uçuş bulunuyor. Avrupa ve diğer ülkelerden charter uçuş bulmak daha olası. Uzun soluklu bir Avrupa turu düşünüyorsanız, şehirlerarası bazı biletleri charter olarak denebilirsiniz.

Tur Şirketlerinin Özel Kiralık Uçuşları

Charter uçuşlar havayolu şirketlerinin tur firmalarıyla yaptığı ortak anlaşmalar ile gerçekleşir. Kelime olarak kiralanmış uçak anlamına gelir. Bu özel uçuşlar genellikle turizm, iş ve hükümet amaçlıdır. uçuşların yoğun olduğu dönemlerde anlaşmalı firmalar ek seferler yapar. Özel bir amaç için gerçekleştirilen bu uçuşlar birçok farklı talep için düzenlenebilir.

Charter uçuşlar, seçili tarihlerde belirli noktalardan yapılmakta, bir kalkış ve bir varış yeri bulunmaktadır. Oldukça ucuz olan bu biletlerin bir diğer güzelliği de aktarmasız olması. Böylece gideceğiniz yere bütçenizden kar ederek hızlıca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Tarifenin Çok Altında Ekonomik Fiyatlar

Charter uçuşlar anlaşmalı kurumun kuralları çerçevesinde yapılır. Havayolu şirketinin ve havaalanının normal tarifesinde bulunmayan uçuşlardır. Charter uçuş sorgulama siteleri ve havaalanlarından ‘yok artık’ dedirten ucuz biletlere sahip olmak mümkün.

Charter uçuşunuz için dikkat edeceğiniz en önemli nokta; seferden bir iki gün önce uçak saatini kontrol etmek. Çünkü charter seferlerinde, tur şirketinin uçak saatini her an değiştirme yetkisi bulunur.

Ne Kadar Erken, O Kadar Uygun Fiyat

Charter biletiniz için tarifeli uçuşların tam tersine, ne kadar geç davranırsanız o kadar tasarruf edersiniz. Kural gereği normal biletlerden ucuzdur. Fakat özel dönemler ve tatiller için düzenlenen uçuşlar en az tarifeli olanlar kadar pahalı olabilir.

Örneğin Fenerbahçe’nin Şampiyonlar Ligi’nde karşılaşmanın oynanacağı şehre, tarifeli uçuşlar yetersiz kaldığı için charter uçuşlar düzenlenir. Fazla talepten dolayı fiyatlar en az normal biletler kadar yüksek olur.

Birkaç gün önceden alacağınız charter biletleri, gün içerisinde alınırsa çok daha ucuz olacaktır. Bunun sebebi seferi yapan uçağın, son kalan boş koltuklarını fiyat gözetmeksizin satmasıdır. Özellikle yaz aylarında sıkça gerçekleştirilen charterlar ile iki basamaklı sayılarla yurtdışına uçma fırsatı yakalayabilirsiniz.

Ruslar Da Türkiye’ye Charter Uçuyor

Charter uçuşlar Türkiye’den yapıldığı gibi Avrupalı turistin de gözdesi. Özellikle yaz aylarında Antalya sevdalısı olan  Rus vatandaşları, bu uçuşlarla Türkiye’ye oldukça ucuza seyahat ediyor.

Fransa, İspanya ,İtalya gibi yoğun tur seferleri yapan firmaların charter uçuşlarını yakalayın.

Diyelim Fransa’nın Paris şehrine bir bilet buldunuz. Charterınız Türkiye- Fransa, Fransa- Türkiye olarak iki noktada gerçekleşir. Kiralık uçağın en fazla 1 ay süren bir zamanda git-gel yaptığını bilerek konaklayın. ‘’Tüm bunlarla niye uğraşayım?’’ demeyin. Kim 20 dolara Paris’e uçmak istemez ki?

Umarım bir gün charter uçuş deneyimini yaşarsınız. Şimdiden ekonomik uçuşlar!

Total
0
Shares

Belçika’da Gezilecek Yerler

Belçika’ya bir gezi mi planlıyorsunuz? Şahane! Leziz çikolatalar, devasa patates kızartması ve biranın başkentine hoş geldiniz.Aynı zamanda Avrupa’da sırt…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Total
0
Share