Gerçek Bir Hayat Hikayesi: 127 Saat

Total
0
Shares

Doğa sporlarıyla ilgilenen Aron Ralston’ın, kanyon tırmanışı sırasında 360 kilogramlık bir kayaya sıkışarak 127 saatte verdiği yaşam mücadelesi tüyler ürpertiyor.

Hayatını dağcılık üzerine adamak için her şeyden vazgeçen bu adamın, 26 Nisan 2003’te kimseye haber vermeden plansız şekilde çıktığı günübirlik yolculuk, ona çok pahalıya patladı. 

Aron Lee Ralston

1975’te doğan Aron’un, Rocky dağlarının yakınında bulunan Denver’de yaşaması, dağcılık sporlarına olan ilgisinde etkili oldu. Okul hayatı boyunca üstün derecelere imza atarken, yurtdışında yaptığı masterın ardından okul hayatını makine mühendisi olarak bitirdi. Doğa sporlarına olan ilgisi küçük yaşlarda başladı. Bu tutkusunu yaşam tarzına çeviren dağcının  çılgınca bir hedefi vardı: 14.000 fiti aşan 53 dağa, solo(yalnız) kış tırmanışı yapan ilk kişi olmak. 

Güzel olan şey ise, başından geçecek korkunç bir kazaya rağmen bu hedefine ulaşacak olmasıydı. 

Ölümcül Doğa Sporlarıyla İlgileniyordu

Dağcılıkla iç içe olması, başından birçok ölümcül kaza geçirmesine sebep oldu. 2003 yılında Resolotuion Dağı’na arkadaşlarıyla birlikte tırmanan Aron, çığ altında kaldı. Neyse ki bu kazadan hiçbir yara almadan kurtuldu. Fakat tarihler 2003 yılının 26 Nisan gününü gösterdiğinde yaşayacağı kazadan, bu kadar şanslı kurtulamayacaktı. 

Kanyona Düştü: Kolu Kayaya Sıkıştı!

Aron Lee İnter’deki işini bırakarak, kimseye haber vermeden Utah’ın Blue Jhon Kanyonu’na doğru yola çıktı. Çevresindeki kimse onun nerede olduğunu ve ne yaptığını bilmiyordu. Tek başına kimseye haber vermeden hareket etmesi, onun kaderini değiştirdi.

Aron Utah’ta bulunan Blue Jhon Kanyonu’ndan geçiş yapmaktaydı. Yüksek kanyonların uçurum bölgeleri, yürüyüş alanı için oldukça riskliydi. Kanyondan aşağı inerken bastığı bir kaya yerinden oynadı. Neler olduğunu anlayamayan dağcının 360 kilogramlık dev kayayla aşağı düşmesi bir oldu. Aron’un sağ kolu, kanyon duvarı ile düşen kayanın arasında kaldı. Neredeyse hareket edemez hale gelen dağcının yanında sadece 1 litre su, dürüme benzer bir sandviç ve biraz çikolata vardı. 

127 Saatlik Bir Yaşam Mücadelesi

Kararmaya yüz tutmuş hava bir yana, durduğu alan tehlikeli olduğu için kimsenin uğrak alanı değildi. Aron tek başına, iki kayanın arasında sıkışıp kaldı. Ölüm ile yaşam arasında vereceği 127 saatlik mücadele başlamıştı. 

Durumun şokunu atlatmaya çalışan Aron kayayı oynatmaya çalışsa da bu mümkün olmadı. Yanında bulunan emniyet kemeri ile kendini askıya alarak pozisyonunu sabitledi. Bir süre insanlara sesini duyurmaya çalıştı fakat gecenin çöl soğuğu da can sıkmaya başlamıştı. Burada uzun zaman geçireceğini bilen Aron, yanındaki kameraya kendini kaydetmeye başladı. Burada öleceğini ve bu video kayıtlarının bulunacağını düşünüyordu. 

Kendi Kolunu Keserek Kurtuldu

Aron, yanında bulundurduğu çok az erzakla aç, uykusuz ve kıpırdamadan tam 3 gün geçirdi. Ne gelen vardı, ne giden. 3’üncü günün sonunda sadece 150 ml. suyu kalmıştı. Halüsinasyonlar görmeye başlayan dağcı, son çareyi kolunu kesmekte buldu. Kolunu turnike yöntemiyle kesmek için hazırladı. Başta derisini açmayı başarsa da, çakı ile kol kemiğini kesmesi mümkün değildi.

5’inci günde artık çareler tükenmiş ve çok kan kaybetmişti. Ne yemeği, ne de çabalamaya mecali vardı. Suyu biten Aron hayatta kalmak için idrarını içmek zorunda kaldı. Artık öleceğine emin olan dağcı çektiği veda videosunun ardından, ölüm tarihi olarak 1 Mayıs 2003’ü sıkıştığı kayaya kazıdı ve uykuya daldı.

Ertesi gün uyandığında hala hayatta olduğunu gören Aron, artık hiçbir şeyden korkmuyordu. Tüyleri diken diken eden son bir gayretle önce kol kemiklerini kırdı ve çakısıyla kestiği kolunu kayadan ayırmayı başardı. Kan kaybeden ve ayakta durmaya mecali olmayan dağcıyı birkaç kilometre sonra turist bir aile gördü. Acilen tedavi altına alınan genç adam 127 saatte tam 18. Kg kaybetmişti. 

Solo Tırmanış Rekoru Var

Aron Ralston’un kesik kolu daha sonra, yakılarak kendisine ulaştı. Aron bu külleri 6 ay sonra düştüğü uçurumdan aşağı serpti. Amacından vazgeçmeyen sporcu, kaza sonrası takılan platin koluyla dağcılık faaliyetlerine devam etti. Tüm hayatından vazgeçmesine sebep olan 53 dağa tırmanarak hedefini gerçekleştirdi. 

Hayatı Film Oldu

 Medyada büyük yankı bulan bu adamın hikayesi “127 saat” adında İngiliz yönetmen Danny Boyle tarafından filme alındı. Aron hayatını konu alan film hakkında,” Gerçeğe o kadar yakındı ki, belgesel olarak tanımlanabilir.” Dedi. 

Total
0
Shares

Antarktika’yı Geçmeyi Başaran Maceraperest

33 yaşındaki Colin O’Brady, hiçbir yardım almadan yaklaşık bin 500 kilometre yol kat etti. Bugüne dek hiçbir insanoğlunun…

Comments1

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Total
0
Share