Hindistan’daki Jodhpur Köyü Şirinler’i Aratmıyor

Hindistan’ın Rajastan Eyaleti’nin tam merkezinde yer alan Jodhpur hem renkleri hem mimarisi ile alışagelmişin çok dışında.

Hindistan’a bir seyahat düşünüyor ve klişe bir rotadan sapmak istiyorsan, tüm motivasyonunu artıracak ‘Mavi Şehir Jodhpur’ ile tanış. Jodhpur’un mavi renginin sırrı ise, Hindistan’da en üst sınıfı olarak kabul edilen Brahmanlar’ın bu şehirde yaşıyor olması. Bu maviliğin bir diğer nedeni de sineklerden ve sıcaktan korunmak olduğu başka bir rivayet. Ne fark eder? Şu manzaraya bakar mısın!

Brahmanlar Yaşıyor

Rivayete göre Brahmanlar, eski zamanlarda kendi evlerini diğer sınıflardan gelen insanlarınkilerden ayırabilmek için maviye boyuyormuş. Gel zaman git zaman mavi renk bu şehir ile bütünleşmiş ve şehirde yaşayan herkes evini barkını maviye boyamaya başlamış.

Hindistan’ın kalabalıklığı düşünülecek olursa 1,5 milyonluk nüfus oldukça makul bir rakam. Çünkü nüfusun çoğunluğunu Brahmanlar denen üst topluluk oluşturuyor. Farklı bir kültürü deneyimlemek kadar, bu maviliğe şahit olmak isteyeceksin.

Geçimlerini El İşçiliği İle Sağlıyorlar

Şehrin ekonomisinin bel kemiği ise mobilyacılık sektörü. Jodhpur’un, antika mobilya replikaları yapan dükkanlarının dünyaca ünlü olduğu bir gerçek. Aranızdan bazılarının evinde bir Jodhpur antikasının olması oldukça mümkün. Şehirde mobilya sektörü dışında bir diğer önemli geçim kaynağı ise el işçiliği ürünler. İpek terlikler en dikkat çekici ürünlerden sadece biri. Çarşısında pazarında bol bol görürsün.

Hint kınası seversen tam yerine geldin. Şöyle elini, kolunu boydan boya kına dövmesi yaptırabileceğin güzel bir desen beğen.

Ve tabii ki Hindistan’ı Hindistan yapan mücevherler imalatında da karşımıza çıkıyor Jodhpur. Kadınların vücudu birçok büyük altın halhal ve bilezik ile kaplı. Hindistan’daki burundan kulağa kadar takılan zincir pearcingler en sevdiğim aksesuarlardan biri. Jodhpur pazarlarında “satın alınacak şey” nedir? Antika eserler, ahşap mobilyalar, gümüş, altın, halı, eşarp, kukla, deri ayakkabı ve çantalar… Tüm bu ürünleri Sadar Pazarı’nda bulursun.

Mehrangarh Kalesi’ni Görmelisin

Şehrin en görülesi yerlerinden biri ise, hiç şüphesiz Mehrangarh Kalesi. Çölün ortasında, etrafına bakan dev bir kale, etrafa dağılmış saraylar… Buraya çıktığınızda tüm şehri görebiliyorsun; giriş 600 rupees. İzlediysen not düşeyim, Kara Şövalye Yükseliyor de burada çekildi. Bir çatı katı mekanı seçin, böylece yemek yerken aydınlık kalenin harika manzarasını görebilirsin.

Şehirdeki bir diğer mimari şaheser ise kaleye yaklaşık 15 dakika mesafede olan Jaswant Thada Tapınağı. Çıkın damına o görüntü yeter. Mandore Bahçeleri’ni de sayfiye yeri olarak görmek isteyebilirsin.

Umaid Bhawan Sarayı’nın çarpıcı bir mimarisi var. Orada kalmak sana güzel bir kuruşa mal olacak. Tabii böyle bir hevesin varsa…

Baharatlarıyla ünlü Jodhpur’da, yerli bir tat denemek istersen ayrana benzer kıvamıyla lassi içebilir ve şerbetli bir tatlı olan Jalebi’yi deneyebilirsin.

Sadar Çarşısı’nın hemen dışında, saat kulesinin yanında, belki de Hindistan’ın en ünlü omlet yeri var. Bu insanlardan yumurta yemeden gitmeyi düşünme bile! Lakin iki yumurta ve ekmek için 50 rupi falan ödeyeceksin.

Meşhur Mavi Çatılar

Jodhpur turistik bir şehir olduğu için çok rahatlıkla otel,hostel ve ya ev bulabilirsin. Şehir zaten çok büyük değil ama önemli yerleri görmek için taksi de kullanabilirsin. Ayrıca kalışın boyunca seyahat sigortası yaptırmanı da tavsiye ederim; ee tabii güvenlik önemli. Pazarlık burada da işliyor arkadaşlar. İçindeki azarlamacıyı ortaya çıkar.

Unutmadan Jodhpur yıl boyunca harikulade bir havaya sahip olduğu için çok şanslısın. İstediğin zaman git fakat çok uzun kalma; 2 günden fazlası sıkıcı olmaya başlar. Hindistan seyahatin Yeni Delhi’den ibaret olmak zorunda değil. Hep söylüyorum; derine git! Keşfet, bul, senin tarzın, senin seyahatin. İyi tatiller!

Hindistan’ın Mardin tarzı çatılı evleri…

Kapı desenleri de dikkat çekiyor…

Lviv Gezi Rehberi: Detaylı Kılavuz

Kış geldi, havalar soğudu diye tatil planlarını ertelemeyin. Paranızın altın değerinde olduğu, vizesiz, tarih kokan bir şehre gidiyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like