Instagram Filtresine Gerek Yok: Dünyanın En Renkli Şehirleri

Bazı şehirler tarihi ve zariftir; bazıları modern; bazıları ise renkli sokak tarzıyla adeta bir karnaval. Renklerin sokak sanatıyla buluştuğu Mumbai’deki gecekondu mahallesi bile algılarını değiştirecek. Gökkuşağı tadında bir gezi… Seyahat etmek hiç bu kadar iyi ‘gözükmemişti’. Tıpkı Endonezya’daki Kampung Pelangi gibi.

Bir şehrin güzelliğini ne tanımlar? Peyzaj, mimari, tarz, temizlik, huzur ve tabii ki insanlar…

Izamal, Meksika

Göreceğin sokakların harika bir makyajı var. Kent merkezindeki 16’ıncı yüzyıldan kalma manastır ve sarı rengiyle, bölgenin Maya köklerine saygı duymaya devam ediyor. Sokakları tarih ile kaplı yerde, boyalı sömürge binalarının göz alıcı hardal sarısı bir rengi var: Izamal, Meksika

Kopenhag, Danimarka

Bu renk şöleni için Instagram filtresine gerek yok. Kanalın başında ya da renkli şirin evlerin önünde fotoğraf çektirip, sonrasında etrafındaki irili ufaklı restoranlara gidebilirsiniz: Kopenhag, Danimarka

Burano Balıkçı Köyü, İtalya

İtalya’nın diğer kentlerinden daha küçük, daha sessiz fakat çok daha renkli olan Burano balıkçı köyü, geleneksel dantel endüstrisi ve gök kuşağının her tonunda boyanmış binalarıyla ünlü.

Newfoundland, Kanada

St. John’s, büyük şehir lüksüyle geleneksel küçük kasaba cazibesinin mükemmel bir birleşimi. Renkli sıralı evlerin arasından geçerek dik tepeleri keşfedebilirsiniz. Zıt renkte kırmızı, mavi ve yeşil binaların karışımı göz alıyor: John’s, Newfoundland, Kanada

3 büyük dine mensup komşuların bir arada yaşaması ile Balat her zaman özel bir yerdi. Fakat İstanbul’u bu kadar renkli görebileceğimiz çok nadir sokak var. Bir Fener, Balat, Cibali turu yaparsanız bu karnaval caddelerle tanışabilirsiniz.

Jodhpur, Hindistan

Coğrafi bakımdan Hindistan’ın Rajastan Eyaleti’nin tam merkezinde yer alan Jodhpur, mavi rengiyle turistleri kendine mıknatıs gibi çeken bir şehir. Şehrin mavi renginin sırrı ise, Hindistan’da en üst sınıfı olarak kabul edilen Brahmanlar’ın bu şehirde yaşıyor olması.

Meksika’nın renkli şehir sıkıntısı yok ama Guanajuato kuşkusuz en etkileyici yerlerden biri.

Pek çok şehir dini veya pratik nedenlerden dolayı maviye boyanmış olsa da, İspanya Cuzcar 2011 yazında Şirinler filminin tanıtım kampanyası olarak mavi renge boyandı. Tam bir Şirinler kasabası.

Fransız Rivierası’ndaki 30 bin kişilik bu küçük Menton’un altın, somon ve kiraz rengindeki binaları cazip. Art arda dizili olmasının verdiği görüntü ise şehre ayrı bir estetik katmış.

Genellikle Kolombiya’nın en renkli kasabası olarak adlandırılan Guatapé, her yerde boyalı kapılar, pencereler ve panjurlar sunar. Kolombiya da, tıpkı Küba gibi canlı ve renkli bir sokak tasarımına sahip. En fakir mahallelerde bile muhteşem bir sanat görebilirsiniz.

Transilvanya’nın tarihi bölgesinde yer alan Sighisoara sarı, pembe ve yeşillikler içinde renkli binalara sahip.

Karayipler pastel renkli vahalarla dolu; fakat favorilerimizden biri Küçük Antiller’deki bozulmamış bir ada olan Curacao.

Bo Kaap, Cape Town da günümüzde, parlak renkli evleri ve Arnavut kaldırımlı sokakları ile tanınıyor. Sahilleri ve gece hayatıyla ünlü Cape Town’un kendisi kadar, Bo Kaap bölgesi de tasarımıyla oldukça ilgi çekici.

Londra’da bulunan Neal’s Yard, gizli bir avluda renkli tuğla binalar, turuncu ve mavi panjurlar ve sarım bitki örtüsü ile birlikte poz veriyor. Cam kenarlarından sarkan yeşillikler ayrı bir hava katmış.

9 milyonu aşkın nüfusu ile Tokyo, dünyanın en işlek ve en renkli şehirlerinden biri. Ünlü kırmızı ışık bölgesi olan Kabukicho gibi mahallelere gidin. Binlerce neon işareti ve asla uyumayan bir enerji bulacaksınız.

Fas’ın Rif Dağları’nda bulunan Chefchaouen köyü, “Mavi Şehir” olarak daha iyi bilinir.

Dar sokaklara, pırıl pırıl suların üzerinde yükselen şerbet renkli binalar eşlik ediyor. Procida, İtalya’da harika bir renk şöleni sizi bekliyor. Hem yakın, hem cezbedici…

Sürüşe Doyacağın En Güzel Kara Yolları

Uzun bir araba yolculuğunda, koltuğunuzdaki hızlanma girdabını hissetmek yaşam tarzıdır. Açık yol, kuşkusuz seyahat etmenin en keyifli seviyelerinden…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like