İstanbul’un en iyi 5 bisiklet rotası

Bisiklet yolu boyunca ana cazibe merkezleri sadece birkaç mil uzağınızda olacak. Dilediğiniz yeri ziyaret edip, dilediğiniz yerde soluklanacaksınız. Profesyonel ya da amatör olmanızla ilgilenmiyoruz; tüm bisikletseverleri İstanbul’a alalım.
Total
0
Shares

İstanbul’da, bisikletiyle doyasıya sürüş deneyimi yaşamak isteyenler için en güzel parkurları bulduk, derledik. O zaman pedalları çevirmeye başlayın!

Bir bisiklet gezisini harika yapan şey, pedal çevireceğiniz parkurlardır. Günün sonunda geniş bir bölgeyi kapsayan uzun mesafe rotalarla, parkur seçimi için şımartılıyorsunuz.

Bisiklet yolu boyunca ana cazibe merkezleri sadece birkaç mil uzağınızda olacak. Dilediğiniz yeri ziyaret edip, dilediğiniz yerde soluklanacaksınız. Profesyonel ya da amatör olmanızla ilgilenmiyoruz; tüm bisikletseverleri İstanbul’a alalım.

BELGRAD ORMANI

Belgrad ormanı için gidiş yolunu değil, ormanın ta kendisini öneriyorum. İçeriye girdikten sonra soluk almak yok, durmak yok, doğal bitki örtüsünün arasında kaybolup gidersiniz. Kimi zaman beton, kimi zaman toprak bir yoldan ilerliyorsunuz. Belli bir noktadan sonra zemin artık tamamen toprak olduğu için biraz irtifa kaybetmeye başlarsınız. Kısa bir süre asfalt yola ulaşarak, gölün yanından geçeceksiniz.

İstanbul’un en iyi 5 bisiklet rotası #1

Mükemmel doğanın, oksijenin ve güzelliğin bir arada olduğu orman yollarının arasından sizi göl manzarası karşılıyor. Böylece yanınızda getireceğiniz hafif yiyeceklerle burada bir piknik molası verebilirsiniz.

İstanbul’un en iyi 5 bisiklet rotası #2

POLONEZKÖY

Polonezköy… Şehirden uzak nefes almak için, yabani kuş sesleri ve yemyeşil tabiat eşliğinde, doğayı ve kültürü aynı anda yaşayabileceğiniz eşsiz bir cennet köşesi, İstanbul’un arka bahçesi…

İstanbul’un en iyi 5 bisiklet rotası #3

Polonezköy BMX Bisiklet Parkuru Türkiye’nin dünya standartlarındaki ilk BMX parkuru olma özelliğine de sahip. Yani aynı zamanda profesyonel bir sürüş şansı tanıyor. Trafiğin olmadığı, sadece yeşil rengin ve kuş cıvıltılarının hakim olduğu bu alanda bisiklet sürmek gibisi yok. Kendinizi şu yeşilliğin arasında hayal edin…

İstanbul’un en iyi 5 bisiklet rotası #4

OTOBÜSLERDE BİSİKLET APARATI

İstanbul’dan uzak bir mesafede bisiklet sürmek istediğinizde aklınızda bulunsun; çünkü artık hizmetinizdeki otobüslerde bisiklet aparatı var. Bisikletinizi hızlı ve kolay bir şekilde otobüsün önüne yerleştirip, pratik bir şekilde bisikletinizle birlikte seyahat edebilirsiniz.

İstanbul’un en iyi 5 bisiklet rotası #5

RUMELİFENERİ- KİLYOS

İstanbul’un Karadeniz’deki en uç noktası olan Rumelifeneri, hem kente yakınlığı hem de sakinliği ile bisikletçilerin gönlünü çalabilecek bir rota. Kilyos, günübirlik bir tur için 80 km’yi aşmayan keyifli bir rota. Fazla şehir dışına çıkmadan denize ulaşmak, temiz hava, orman, tırmanış… hepsi bu yolda var.

İstanbul’un en iyi 5 bisiklet rotası #6

Rumelifeneri’ne gidebilmenin yolu var: 1’incisi Maden, 2’incisi Rumelikavağı’ndan. Yer yer yol tümsekleşse de Fener yolundan orman içine inen güzergâhta boğaza doğru kaymak gibi süzülüyorsunuz. Bu yolda sağınızda ve solunuzda ufak tefek kahveciler göreceksiniz, belki bir kahve molası vermek istersiniz. Keyifli bir bisiklet sürüşünün ardından Kilyos son durağınız.  Tatlı bir yorgunluk sonrası, bisiklet turunuzu denizde sonlandırıp, günübirlik bir tatili de aradan çıkarıyorsunuz.

İstanbul’un en iyi 5 bisiklet rotası #7

ADALAR

Kentte yaşayan birçok kişinin keyifle pedal çevirdiği Adalar bisiklet güzergâhı, Kınalı, Burgaz, Heybeli ve Büyükadadan oluşuyor. İstanbul’dan adalara şahsi bisikletinizi götürürken adalar vapurunu kullanabilirsiniz ve de hiçbir ek ücret talep edilmiyor. Büyük Ada’nın hafta sonu insan yığınının engeline takılmadan soluksuz bir sürüş deneyimi istiyorsanız erken saatleri tercih etmelisiniz. Adaların merkezi kısımlarından uzaklaşıp yüksek kesimlerine çıkmanızda fayda var; böylece hiç duraksamadan bisiklet sürmenin keyfini çıkarırsınız.

İstanbul’un en iyi 5 bisiklet rotası #8

Adalara kendi bisikletinizle gitmek zorunda da değilsiniz çünkü kiralayabileceğiniz birçok dükkan mevcut. Mavi ve yeşilin aynı noktada buluştuğu ada turunuz için şimdiden iyi eğlenceler.

İstanbul’un en iyi 5 bisiklet rotası #9

KURUÇEŞME- SARIYER

Boğaz manzarasının eşlik ettiği bir bisiklet rotası tercih edenler için Kuruçeşme’den Sarıyer’e uzanan sahil, tam size göre. Kıyı şeridi boyunca uzanan yol öğlen vaktine doğru insanların da yürüyüş yapmasıyla kalabalıklaşıyor. Kuruçeşme- Sarıyer rotasının en güzel yanlarından biri de yol üzerinde birçok bisiklet park alanının olması. Böylece istediğiniz yerde duraksayarak çay-kahve molası verebilirsiniz. Boğaza karşı hızla ilerlerken İstanbul manzarası eşliğinde bir sürüş deneyimi yaşıyorsunuz ama güneşten etkilenmemek için şapka takmayı unutmayın.

Total
0
Shares

Antalya’nın Rüya Alemi: Düden Şelalesi

Eğer Bayram tatili planınızı Akdeniz’den yana kullandıysanız, sizleri Antalya’nın rüya alemi Düden Şelalesi’ne doğru bir yolculuğa çıkaralım. Dünyanın…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Total
0
Share