İstanbul’un İlk Asma Köprüsü Nasıl Yapıldı

Eski adıyla Boğaziçi Köprüsü-15 Temmuz Şehitler Köprüsü-, her gün binlerce insanı Asya’dan Avrupa’ya geçişini sağlıyor. Boğazda karşıdan karşıya kolayca geçebilme fikri, yüzyıllar boyunca çekiciliğini koruyan bir düşünceydi. Şimdi bu ikonik köprümüzün fotoğraflarıyla birlikte yıllar önceki yapımına gidiyor ve her gün gördüğümüz bu güzelliği yakından tanıyoruz!

Yapımına 1970’de başlanan ve Cumhuriyet Bayramı’nda 29 Ekim 1973’te açılan bu ikonik köprü, güzeller güzeli İstanbul’un ilk yeganesi…

Bilinen en eski boğaz geçişini Persler gerçekleştirmiş. Hikayeye göre, İskit seferine çıkan Pers Kralı Darius’un 700 bin kişilik ordusu M.Ö. 511 yılında gemilerin yan yana getirilmesiyle oluşturulan yüzer köprü ile Trakya’ya geçmiş. Gerçekten 700 bin kişiyi manuel bir köprü ile Trakyaya kadar geçirebilmeleri hayret verici.

Döneminin En Uzun 4’üncü Asma Köprüsüydü

Toplam uzunluğu 1560 metre, denizden yüksekliği ise 64 metre olacak köprü, Asya ve Avrupa’yı birbirine bağlıyordu. Boğaziçi Köprüsü o dönem, ‘dünyanın en uzun dördüncü asma köprüsü’ unvanını alacaktı.

20’inci yüzyılda İstanbul’un hızla gelişmesi ve kıta geçişlerinin artışı, Boğaz’a köprü yapılmasını zorunlu hale getirdi. 20 Şubat 1970’de Beylerbeyi’nde temel atma töreni gerçekleşti. Mart 1970’de Ortaköy ayaklarının kazısı başladı; hemen ardında da Beylerbeyi ayaklarının kazısı başladı. 4 Ağustos 1971’de ilk kule montajı gerçekleşti.

Fotoğraflara bakınca insan dalıp gidiyor…Her gün üzerinden geçtiğimiz köprünün ilk fotoğraflarını daha önce görmüş müydünüz?

Köprü Bitimine Yakın Böyle Gözüküyordu

17 Ağustos 1971’de diğer kulenin de montajı tamamlandı. İlk tabliye, Aralık 1972’de köprüye gerilen çelik halatlara, salıncak sistemiyle monte edilmeye başlandı. Köprünün tabliyelerinin (taban döşeme levhaları) tamamlanmasına az kala köprü uzaktan böyle görünüyordu.

Ortaköy ve Beylerbeyi Ayakları Tamamlandı

Mayıs 1971’de Ortaköy’deki çelik kulelerin inşasına başlandı. Temmuz 1971’de de Beylerbeyi kulesinin montajına geçildi. Ocak 1972’de artık her iki çelik kule de yükselmişti. Yavaş yavaş sona geldi…

Ortaköy ve Beylerbeyindeki iki kuleyi birbirine bağlayan halat çekildi. Bu halatlar aynı anda hem Ortaköy’den hem Beylerbeyi’ne bağlıydı. Ocak 1972’de ilk birleşim tamamdı.

Köprünün açılışını dönemin Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk yaptı. Hükümet ve devlet yetkilileri, kedi yolunda yürüyerek köprü inşaatını sık sık denetliyorlardı.

İşte Karşınızda İstanbul’un İlk Asma Köprüsü!

Ve en sonunda 60 adet tabliye birbirine montajlandı ve kaynak işlemleri başladı. Nisan 1973’te kauçuk alaşımlı çift kat asfaltın dökümüne başlandı. 1 Haziran 1973’de asfalt döküm işlemi tamamlanmış oldu.

Ve 29 Ekim 1973’te köprünün inşası bitti. İşte karşınızda eski adıyla Boğaziçi Köprüsü (15 Temmuz Şehitler Köprüsü)!

Milli Direnişin Sembolü Oldu

O tarihe dek “Boğaziçi Köprüsü” olarak anılan köprünün adı, darbe girişiminin ardından “15 Temmuz Şehitler Köprüsü” olarak değiştirildi. İstanbul’un bu yegane köprüsü, kuşkusuz Türk milletinin hain darbeye karşı direnişinin önemli bir sembolü.

İstanbul’un İncisi: Bir Zamanlar Eminönü

Kuzeyde Haliç, doğuda İstanbul Boğazı, güneyde Marmara Denizi, batıda da Zeytinburnu ve Fatih. Tarihi yarımadanın en güzel hikâyesidir…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like