Masal Gibi Bir Avrupa Ülkesi: Lihtenştayn

Total
0
Shares

Lihtenştayn 160 kilometrekarelik yüzölçümüyle kendi yağında kavrulan bir Avrupa prensliği.

Kılı kırk yara aldığın Schengen vizesi ile hangi ülkelere gidebileceğine baktın mı? Tamamına… Shengen demek bir nevi Avrupa krallığı demek. Özgür geçişin, serbest dolaşım demek. Schengen Bölgesi’nde 26 ülke var ve bunların her biri sizi bekleyen heyecan verici, güzel ve eşsiz bir dizi yer ve deneyime sahip. Günümüzün turizm problemi: Herkesin bir Shengen’i var; gezecek parası yok. O vizeyi son damlasına kadar kullan! Girmediğin ülke kalmasın: Lihtenştayn bile… ‘’Orası da neresi?’’ Haklısın, çok popüler olduğu söylenemez. Her ne kadar AB ülkesi olmasa da vizen bu küçük ülkede harıl harıl çalışıyor.

Bir ülke düşünün, bir ucundan diğer bir ucuna olan toplam mesafesi 26 kilometre. Şehir değil ülke… 2 saatte gezip bitireceğin, görmeden geçmek istemeyeceğin ama uzun kalmak gibi bir hata yaparsan sıkıntıdan öleceğin bir ülke: Lihtenştayn. Burası ayrı bir seyahat planı yapmak için fazla küçük. Ne yaparsın? İsviçre ya da, Avusturya’ya giderken mola vereceğin bir dinlenme tesisi bile diyebiliriz. Tabii o kadar basit değil. Kendi bayrağı, plakası, prensi olan bir tesis. 

Direkt Uçuş Yok

Liechtenstein’a ülkemizden direk uçuş bulunmadığından, en yakın havalimanlarının bulunduğu Zürih veya Avusturya Feldkirch’e uçup, bu şehirlerden karayolu ile veya demiryolu aracılığı ile Liechtenstein’a geçmen gerekiyor. İlk olarak, başkent Vaduz’u gezersin. Eline bir kahve alıp yürümeye başla. Bu kadar küçük bir ülkede işler nasıl yürüyor gözlem yapmak hoşuna gidecek. Burada olduğum gün, tam anlamıyla 10’dan fazla Porsche gördüm ve 5 binden az insanı olan bir şehirde, bu oldukça yüksek bir rakam. Fotoğraf çekmek için müsait bir sahne. Sonra, evde bulunan herkese dünyanın en küçük 6. ülkesini nasıl ziyaret ettiğini anlatabilir ve gösterebilirsin.

Gezilecek Yerler

Lihtenştayn’da bir turist karışımı var. Çoğu kayak için geliyor. Lihtenştayn kayak merkezi kış sporlarıyla ünlü. Kış aylarında ziyaret etmek için yeterince şanslıysan, Alpler’den yokuş aşağı kayak, snowboard ve kros kayağı gibi bazı klasik kış etkinlikleri için Malbun-Steg’e gidebilirsin.

Ayrıca, Liechtenstein Center, Gutenberg kalesi, Vaduz katedrali ve Schadler Seramik Müzesi’ni de ziyaret edebilirsin. Ulusal müze, hazine odası, sanat müzesi, parlamento evi, Vaduz Kalesi ve üzüm bağları gezilecek yerlerden bazıları… 

Vaduz’daki at heykelleri oldukça ilgimi çekti. Bu eserlere 5 saniye bakınca Kim Kardashian’ı görüyorsun ☺ 

Görkemli Prens Şatosu

Şehir Alplerde çok güzel bir konumda, Liechtenstein şatosu tüm görkemiyle şehri izliyor. II. Prens Hans-Adam’ın resmi konutu olan kale, halka kapalı. Ancak 20 dakikalık bir yokuştan sonra muhteşem 700 yıllık taş yapıya yakından bakman mümkün. Bir bonus olarak, Vaduz ve ülkenin bütününde muhteşem bir manzaraya sahip olacaksın.

Genel olarak fiyatlar baya tuzlu, neyse ki temiz havasını alıp, yürüyüş yapmak ücretsiz. Küçücük ülkede 2 Türk restoranı var. Yine bulmuşuz kendimize bir nüfus. 

Total
0
Shares

Avusturalya Kanguru Parkı: Morisset

Kanguruları mı arıyorsunuz? Belki piknik yapmak veya onları beslemek? Şüphesiz akla gelen ilk durak Avusturalya olacak. Peki bu…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Total
0
Share