Nikola Tesla’nın Kariyer Belgesi

Dünyanın elektrik anlayışını değiştiren ve ölüm ışınlarını hayal eden çılgın mucit Nikola Tesla’nın CV’sinde yok yok.

Sırp kökenli Amerikalı deha Nikola Tesla’da fizik desen var, mühendislik var, ressamlık var…Bilim ve teknoloji dünyasını tam anlamıyla ‘kökünden’ değiştirecek birçok buluşa imzasını atan Tesla’nın hayatını, tarih sitelerinde uzun uzun okuduk. Okumaya da devam edin, bu ismin modası hiçbir zaman geçmeyecek. İşte tarihin en önemli ve eksantrik  dâhilerinden birinin olağanüstü hayatına farklı bir bakış. Kariyer sitelerini alt üst edecek dehanın CV’sinin, bugün hangi sektörde nasıl bir yeri olurdu; siz düşünün…

AZ DAHA PAPAZ OLACAKTI

Tesla’nın inanılmaz bir hafızası vardı. Birçok dili çok rahat konuşuyordu. Gratz’daki Bilim Enstitüsü’nde 4 sene matematik, fizik ve mekanik okudu ama onun esas ilgi alanı elektrikti. Dünya bilim tarihine adını altın harflerle yazan Tesla babasını dinleseydi; az daha yanlışlıkla papaz olacaktı. Dünyadaki elektrik kökenine çağ atlatan 800 buluşun patentine imzasını atarak eşsiz bir geçmiş bıraktı. Hem tarihe, hem teknolojiye adını yazdırdı.

Nikola Tesla’nın özgeçmişi #1

BU DEHALARIN YÜZÜ PARADAN YANA HİÇ GÜLMEDİ…

İlginç olan, paha biçilemez bir dehanın -bir çok mucit gibi- resmen borç ve sefalet içinde ölmüş olması. Zamane dehalarının yüzü paradan yana neredeyse hiç gülmemişti. Elektiriği hayatımıza taşıyan Tesla da bu mağdurlardan biriydi. Copernicus olsun, Newton olsun, Darwin olsun… Bu dehaların her biri, hayatları boyunca türlü suçlamalara ve ithamlara maruz kaldı. Bir çoğu sanılanın aksine sefalet içinde öldü.

Nikola Tesla’nın özgeçmişi #2

NİKOLA TESLA’NIN CV’Sİ

Nikola Tesla’nın CV’si hakkında ne düşünüyorsunuz? Bugün kariyer sitelerinde şöyle bir Cv görseniz tepkiniz ne olurdu? Hem bir deha hem bir bilim adamı olan Tesla’ya ne teklif ederdiniz?

Nikola Tesla’nın özgeçmişi #3

Nikola Tesla’nın özgeçmişi #4

İspanya’nın Tatilden Soğutan Plajı: Levante

Costa Blanca’nın hayalleri yıkan Levante plajının kalabalığı, insanı plajdan soğutuyor. Seyahat listenizde kesinlikle olmaması gereken bir yer önereyim;…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like