Ordu Yöresel Lezzetleri

Ordu’nun derelerini gezdik durduk ama lezzetlerini tatmadan geçmeyelim istedik. Balık tarifleri, sebze ve meyve bolluğu, fındık tüketimi gibi birçok alanda kendine özgü yöresel mutfağıyla Ordu’da nerede ne yenir; sizler için derledim.

Bölgesel olarak da isim ve lezzet bakımından farklı yorumlanan yemekler olsa da, Karadeniz mutfağına ışık tutan nefis bir sofraya merhaba deyin. Bu farklılıkların sebeplerinin başında ise, kentsel ve köysel yorumlamalar geliyor.

Ordu cevizli, pekmez ve fındık ezmeli pekmezler, fındık macunu, taflan turşusu ve paketler halinde satılan Akkuş fasulyesini deneyerek tadıma başlayabilirsiniz.

Özellikle buranın kabak tatlısını denemeniz lazım. Boztepe’ye çıkan teleferik noktasında satılan meşhur helva çeşitlerini de denemeden geçmeyin. Yöresel fındık ezmelerinin envai çeşitleri de sofraları süslüyor.

Sakarca Kayganası, Taze bezelye kayganası, Fasülye diblesi, Mısır yarmalı aş sarması, Pazı mücveri, Galdirik kavurması, Pancar döşemesi, Ordu yağlısı yerel halkın sofralarından eksik etmediği başlıca lezzetler diyebiliriz.

Şimdi bu lezzetlerin tariflerini YouTube kanalımdaki keyifli bir videoyla izliyoruz… İyi seyirler!

Dünyanın En Büyük Çin Mahallesi

San Francisco’nun Çin Mahallesi, Kuzey Amerika’nın en eski mahallesi olmasının yanı sıra, 24 şehir bloğunu kapsar. Bu mahalle,…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like