Paris’in En Kanlı Günü: 1961

Paris’in göbeğinde katliam yapan Fransa’nın kirli ellerinde, yüzlerce Cezayirli insanın kanı var ama dünyanın hiçbir şeyden haberi yok.

Çok uzak değil, 1961’de Fransız polisi, milyonların turizm şehri Paris’i oluk oluk kana buladı; 17 Ekim akşamı 200 insanı acımasızca katletti, yol kenarlarında öylece bıraktı. Cezayirli insanların ölü bedenleri, Seine Nehri’nde kanlar içinde yüzüyordu.

BAĞIMSIZLIĞIN BEDELİ

Cezayir Savaşı 1954’te başlamış ve elde edilen bağımsızlıkla birlikte sona ermişti. Fransa, II. Dünya Savaşı sonrası hâkim olduğu Cezayir halkının direnişiyle karşılınca, kontrolü koruyabilmenin derdine düştü. Savaş karşıtı Cezayirli göçmenlerin Paris meydanındaki protestosu, ateşli silahlarla son buldu.

1961 Paris Katliamı  #1

CEZAYİRLİ GÖÇMENLERE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

Cezayir ve Fransa ilişkilerinin ip gibi gerildiği 1961 senesinde, Cezayirliler savaş karşıtı protestolar için paçayı sıvamış, tepki göstermek için harekete geçmişlerdi. Kanlı gösteriden iki hafta önce Cezayirlilere uygulanan sokağa çıkma yasağı, yaşanacak hengâmenin fitilini ateşlemişti.

1961 Paris Katliamı  #2

PARİS MEYDANI’NDA GÖSTERİ HAZIRLIĞI

17 Ekim 1961 günü Paris’te, Cezayirli göçmenler ‘Cezayir Savaşı’na karşı büyük bir gösteri düzenlemek istediler. Lakin Fransız polisi kentte büyük bir gösteri olacağını bilse de, nerede yapılacağından haberi yoktu.

1961 Paris Katliamı  #3

İNSANLARIN ÜZERİNE ATEŞ AÇILDI

İşte tam o gün, Paris’in göbeğinde gösteri için toplanan Cezayirli halk, Fransız polisinin kuşatmasıyla ne olduğunu anlayamadan ateş altına alındı. Kimilerini dövdüler, kimilerini vurdular, kimisini Seine Nehri’ne attılar.

1961 Paris Katliamı  #4

FRANSIZ MEDYASI: YALNIZCA 2 KİŞİ ÖLDÜ

Özgürlük savaşçılarını gözaltına alma ve onlara işkence etme konusunda gösterdiği hünerlerle tanınan Nazi işbirlikçisi Maurice Papon’un ateş emri, hala sayısını bilmediğimiz yüzlerce insanı katletti. Vichy Hükümeti olayı olabildiğince hızla örtbas ettikten sonra medyada ‘’Çıkan kargaşada 2 kişinin öldüğünden’’ bahsediyordu.

1961 Paris Katliamı  #5

YÜZLERCE İNSAN ÖLDÜ, BİNLERCESİ YARALANDI

Tahmin edilen 200 ölü sayısının dışında yaralanan binlerce insandan ve gözaltına alınan 14 bin kişiden kimsenin haberi yok.

1961 Paris Katliamı  #6

OLAYIN ÜZERİNİ KAPADILAR

Olayın ardından Fransız hükümeti, tam da istediği gibi kanlı katliamını oldu bittiye getirdi. Yüzlercesini öldürdüğü Cezayirli göçmenlerden sadece ikisinin öldüğünü söylüyordu. Ama kayıt altındaki her şey yok oldu, arşivleri gizlediler ve olay bir güzel kapandı.

Mavi Göl: Giresun

İki şelale; biri Bali’de, diğeri Giresun’da. Peki çekeceğin fotoğrafın hangi doğa harikasında daha iyi duracağını görmek ister misin?…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like