Türkiye’de Görülmesi Gereken Dağ Ve Mağaralar

Adrenalin ve tutkularınızı dağların diyarların tepelerinde mi, yoksa yerin dibinde mi yaşayanlardansınız? 

Hepimizin tutkunu olduğu ya da bulunmaktan zevk aldığı yerler var. Bu yerler kimi zaman yerin dibi kimi zaman bir zirve noktası olabilir.  Kimimiz doğal oluşumların karanlıklarında gezinirken, kimimiz gökyüzüne yakın olmak isteriz.  İşte bu seçimlerinizi gerçekleştirebileceğiniz Türkiye’deki  dağ ve mağaralardan söz edeceğiz. 

Dünyadaki diğer ülkelere göre ‘mağara cenneti ülke’ durumunda olan yurdumuzda istemediğiniz kadar mağara var; yaklaşık 40 bin kadar. Tabii bu işin müdavimlerinin mağara konusunda oldukça seçici olduğunu unutmayalım. ‘’Bu da mağara mı!’’ diye kızmasınlar sonra. 

Ülkemizdeki Mağara Rotaları

Mağara anlayışınızı farklı bir boyuta taşıyacak yerlerden bahsediyoruz. Öyle elinizi kolunuzu sallayarak girmeniz mümkün değil. Özel ekipman ve rehber desteğiyle yerin altında adeta mücadele vereceksiniz. Zaman zaman suya girip çıkacak, zaman zaman önünüzü göremeyeceksiniz.  Sizlere yeryüzünden metrelerce aşağıda tam anlamıyla bir ‘mağara’ deneyimi  sunuyoruz.

YERKÖPRÜ / ANTALYA

Göksu vadisinde bulunan mağara tamamen traverten tüf ile kaplı. Mağara çıkışında, Göksu nehrinin dışarıdan akan bir bölümü mağaradan çıkıyor. Alışık olduğunuz mağaralardan biraz farklı geldi değil mi? Umarım yüzme biliyorsunuzdur. 

AYVAİNİ  /  BURSA

Mağaranın giriş kısmı Doğanalan köyünde yer alıyor.  Yatay olarak oluşum gösteren mağaranın iki ağzı var. Güney Marmara bölgesinin en uzun mağarası olan Ayvaini sarkıtlar, dikitler ve gölleriyle farklı bir yeraltı deneyimine ev sahipliği yapıyor. 

GİLİNDERE / İÇEL

Bu mağaraya hem karadan hem de denizden girmek mümkün.  Zor parkurlarıyla yürü yürü bitiremeyeceğiniz  Gilindere 555 metre uzunluğunda. Gotik mimarinin severleri için söylüyoruz; yarasalar bile var. Mağaranın etrafında oluşan koylar aynı zamanda Akdeniz fokunun yaşam alanı olmuş. Hayvanat bahçesi tadındaki mağaranın güzelliklerini say say bitiremeyeceğiz. O yüzden daha fazla saymıyorum. Gidin görün.

İstanbul Mağarası: İkigöz

‘’Aa İstanbul mu?’’ Evet, İstanbul’da da karstik mağara var. Çatalca’da bulunan mağarayı nasıl olur da hala keşfetmezsiniz?  4816 metre uzunluğundaki mağaranın içi çöküntü dolinleriyle dolu. Çevresindeki karstik bölgelerin yüzey sularını toplayan İkigöz, hala yarı aktif bir mağara. 

İNCESU / KARAMAN

Kireç taşlarında gelişen mağara birbirinin devamı iki mağaradan oluşuyor. Bütünüyle yatay olan İncesu 1356 metre uzunluğunda ve damlataş yönünden son derece zengin. Mağara işte, çok bir şey beklememek lazım.

ILGAZİNİ / KASTAMONU

Bu mağaraya Derebucak köyünden orman içine doğru 5 saatlik zorlu bir yürüyüş sonunda ulaşıyorsunuz. 250 metre derinliğindeki Ilgazini, 24 adet sarmal yoldan oluşuyor.  ‘Ben zoru severim’ diyenler için güzel bir seçenek olsa gerek.

BALTAİNİ – KÖRÜKİNİ MAĞARALARI /KONYA

Konya’nın Derebucak ilçesine bağlı mağaranın yola yakın olan ağız kısmı küçük bir uvalanın sularını çalar ve derince yarık bir vadi kenarındaki yamaçtan boşalır. Mağaranın alt katından su içinden yürünerek ilerlenebiliyor. Travertenleri, heykel odası ve dev cadı kazanları görülmeye değer.

YANASU / KIRKLARELİ

Yanasu mağarasının toplam uzunluğu 1620 metre. Girişteki çöküntü salonu mağaranın en aktif bölümü. Sürekli akış halinde olan bu bölümde çok sayıda damlataş havuzu var. Tam selfielik.

ÇAYIRKÖY / ZONGULDAK

Sofular ve Eğridere suları,  giriş ağızdan batıp 1004 metre yerin altından ilerleyerek Çayırköy’ boşalır. Yatay olarak ilerlenen mağaranın sonunda derin bir göl var. Umuyoruz sularla iyi anlaşıyorsunuzdur.    

Türkiye’deki Dağ Rotaları

Yerin dibini sevenler için seçenekleri sıraladık. Bir de bunun yerin üstünde, dağların, tepelerin zirvelerinde olmak isteyen tutkunları var. Bu durum mağaracıları sanatsal, dağseverleri ise biraz daha maceracı kılıyor. Sonuçta metrelerce yüksekteki tepelere atlayıp  tırmanmak için biraz kafayı sıyırmış olmak gerekiyor. En azından bizim önereceklerimiz için bu muhtemel bir durum.  

AĞRI DAĞI

Türkiye’nin en büyük dağına çıkmayan dağcı mı olur? Hele bir de o adrenalin dolu kış tırmanışları başka bir dünya. Ağrı dağına çıkışlar yalnızca dağın Doğubeyazıt sınırları içinde kalan cepheden yapılabiliyor. Saatler süren tırmanışın ardından doruk noktasına vardığınızda yanınızda krampon, buz kayması ve ip bulundurmayı unutmayın. 

 Eğer siz de Ağrı dağının eteğinde uçan güvercin kuş olmak istiyorsanız, ziyaret edebileceğiniz en güzel aylar temmuz, ağustos ve eylül. 

KAYSERİ / ERCİYES DAĞI

Tepesinde her zaman duman ve kar bulunan bu dağı bilmeyeniniz yoktur ama tırmananınız var mıdır bilemiyorum. 3916 metre yüksekliğindeki Erciyes aslında bir volkanik dağ. Tabii tırmanırken üzerinize lavlar fışkırmıyor. Çünkü sönmüş. Artık üzerinde cirit atabileceğiniz bir turizm merkezi. Orta Anadolu’nun en yüksek doruğuna sahip olan dağda tur kayağı ile keyifli tırmanışlar yapabilirsiniz.

BOLKAR DAĞLARI / MERSİN

Bolkar dağlarında 300 metreyi aşan birçok zirve var. Yaz tırmanışları için en uygun zaman mayıs-ağustos aylarıyken, kışın ocak ve şubat tercih ediliyor. En yüksek doruk noktası ‘Medeksiz’. Uzun uğraşlar sonucu varacağını zirve yolculuğunda değişik orman örtüleri keşfedebilir, arada bir dönüp arkanıza bakarak manzaranın keyfini çıkarın.

Rize’nin Kaçkar Dağları

Evet yazımızın sonunda özellikle belirtmek isterim ki yerin altını da üstünü de gezip görmekten mahrum kalmayın. İki farklı tecrübe, iki farklı heyecan. ‘Yok ben sadece okuyorum’ diyorsanız da sizin bileceğiniz iş. 

Tırmanabileceğiniz diğer dağlar;

Niğde, Aladağlar

Tunceli, Mercan(Munzur) Dağları

Van, Süphan Dağı

Antalya, Beydağlar

Küba’nın Klasik Amerikan Arabaları

Küba, kelimenin tam anlamıyla bir araba müzesi. Klasik severlerin yüz binlerce dolar harcadığı fakat Kübalının gündelik hayatında kullandığı…

Comments1

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like