Yeni Başlayanlar İçin Adım Adım Kamp Rehberi

Doğanın kucaklaması, cıvıl cıvıl kuşların senfonisi, çatırdayan kamp ateşinin sıcaklığı… Kampın cazibesi, günlük yaşamın dijital uğultusundan bir soluklanma için çağırıyor. 

Kamp yapmak sadece yıldızların altında uyumaktan ibaret değil; kendini bulma fırsatı; yaşamın basit zevklerini yeniden keşfetme şansı ve doğanın, modern kaosun nihai panzehiri olduğunu hatırlatıyor. İşte tam da bu yüzden merak duygunuzu uyandırmaya, sanal alemden kopmaya ve doğal dünyayla yeniden bağlantı kurmaya hazırlanın.

İstek Değil İhtiyaç: Kamp Yapmak

Kamp hobisi edinmek, gelecek yıllarda kamp ateşlerinin etrafında fısıldanacak hikayeler biriktirmektir aslında. Dijital alemden kopmak ve kendini doğanın filtrelenmemiş güzelliğine kaptırmak için bir şans. Dahası, kamp yapmak, şehir yaşamında sıklıkla kaybolan doğal dünyayla içgüdüsel bir bağlantıya izin verir. Nefes kesen gün doğumlarına tanık olma ve ayaklarınızın altındaki dünyayı hissetme fırsatı sunar. 

Sizin İçin En doğru Kamp Alanını Seçin

Doğru kamp yerini seçmek, unutulmaz bir maceraya zemin hazırlayan çok önemli bir karar. Yakınlık ve erişilebilirlik önemli faktörler. Seçeceğiniz kamp alanının erişilebilir temel olanaklara sahip olması da çok önemli. İki tür kamp alanı vardır: Özel ve kamuya açık. Her ikisinin de avantajları var ancak ilk kamp deneyimi olarak özel kamp alanlarını tercih etmenizde fayda var.

Ben uzun yıllardır kamp yapıyorum; genelde gittiğim belli kamuya açık rotalar var: Şile, Ağva, Hacıllı Köyü, Ömerli Barajı, Kilimli Koyu… Bu kamp alanları İstanbul’a yakın olması ve yaşam alanlarına çok uzak olmaması nedeniyle ilk tercih sebeplerim. Lakin son yaptığım kampta, maalesef ülke genelinde meydana gelen orman yangınlarından dolayı kamuya açık mesire alanlarında kamp yasaklanmış. Tabii geçici süre. Biz de toparlandık atladık arabaya özel bir kamp alanına gittik. Şans eseri internet üzerinden Şile’de bir kamp alanı buldum: Bella Kamp.

Özel Kamp Alanları Daha Güvenli

İlk başta izole olmaması ve çadırların yakınlığı beni rahatsız etse de, kamp bitiminde iyi ki gelmişiz dedik! Kamp alanında özel duş ve tuvaletler vardı. Denize yakın konumu sayesinde ise kampseverler gündüz denize girip, akşam mangal başındaydılar. Dikkatimi daha çok çocuklu aileler çekti. Güvenli ve hijyenik bir ortam olduğu için ailelerin de ilk tercihi özel alanlar oluyor. Mini bir market, kafe ve özel ihtiyaçlarınız için kamp malzemelerini temin ediyorlar. Yani ilk kez kamp yapacak kişilere özel bir kamp alanında deneyimlemelerini öneririm.

Uzman Kampçılar İçin Durum Farklı

Tabii asıl vahşi yaşamı görmek, zorlu şartlarda hayatta kalmak istiyorsanız; kampınızı devasa şelale tepelerine, sıcak çöllere veya ormanın içine sürmek isterseniz o zaman sizin yeriniz açık doğanın ta kendisi. Bu aşamalara gelebilmek için ilk olarak tecrübe edinmek çok önemli. Bilinçsiz bir doğa kampı birçok açıdan tehlikeli ve zor olabilir. Açık doğada bilmediğiniz bir noktaya çadır kurmadan önce, kamp yapacağınız alanı tanımanız ve karşılaşabileceğiniz hayvanları öğrenmeniz gerek.

Kamp Hazırlığı Kılavuzu

Kamp alanını konuştuktan sonra gelelim tam teşekkür bir kamp malzemelerine… Temel kamp malzemeleri arasında güvenilir bir çadır, uygun bir uyku tulumu, sağlam bir kamp sobası, aydınlatma araçları ve temel kıyafetler olmalı. Unutulmaz ve keyifli bir kamp yolculuğuna yapılan bir yatırım iyi bir kamp hazırlığından geçer. Bazen bir tuz bile hayat kurtarır. Ücra doğada, yanınıza aldıklarınızla baş başasınız. Şehre yakın kamp alanları kimi zaman hayat kurtarsa da, kimi zaman ormanın derinlerinde bir market bulamazsınız. Kampınızı kurmadan önce her türlü malzeme ve ihtiyacı paketlediğinize emin olun.

İlk Yardım Çantası, Yakacak Odun, Çakmak…

Alerji ilaçları, ağrı kesici veya ilk yardım çantası gibi önemli detayları da düşünmelisiniz. Böcek kovucu, su şişesi, güneş kremi, ilk yardım çantası ve taşınabilir yangın söndürücü ile güvende kalın. Farlar, el fenerleri, fenerler ve meşaleler veya LED tüp ışıkları gibi dış mekan aydınlatmaları kamp alanınızı iyi aydınlatacaktır. Ayrıca yeterince yakacak odun, bir soğutucu, kibrit, bir çakmak ve yangın başlatıcıya ihtiyacınız olacak.

Doğaya Uygun Pratik Pişirme Araçlarını Kullanın

Mutfak ihtiyaçlarınız da bir o kadar eksiksiz olmalı. Yeme içme için kaç gün kalacağınızı doğru orantılayın. Genelde mangal yakılır, cızır cızır etler pişirilir, sabahları odun ateşinde güzel bir menemen… Çok yönlü pişirme teknolojilerini kullanın. Kendi kendine yanabilen pişirme aletleri, şarjsız pişiriciler ilk seçeneğiniz olsun. Piriz vb elektrikli aletler için doğada teknoloji bulmak bir hayli zor.

Kendinize Yapacağınız En İyi Ruhani Yatırım

Tüm bunların yanında hazır ve nazır bir kamp planının sonunda yaşayacağınız deneyim ise paha biçilemez! Son zamanlarda Corona ve meydana gelen diğer doğal afetler ülkece psikolojimizi çok etkiledi. Hepimizin 2 gün de olsa şehrin kaosundan uzaklaşmaya, toprağa basmaya ve nefes almaya ihtiyacı var. Kafamızı boşaltıp kendimizi doğanın sessiz dinginliğine bırakmaya… İşte tam da bu yüzden kampı asla bir hobiden ibaret görmemelisiniz. Kamp insanın zihnine ve bedeni istirahatine yapabileceği en iyi yatırımlardan biri. İlk kampınızı yapmak için hemen bir rota belirleyin, bir karavan kiralayın veya bir çadır alın. Şimdi yola çıkma zamanı!

Son olarak sizlere kamp alanında sıkılmadan neler yapabilirsiniz onlardan bahsedeyim. Sıkılırım, bunalırım diye düşünmeyin. Etkinlik ve aktiviteler kamp alanına göre değişkenlik gösterebilir. İşte birkaç öneri…

 • Yürüyüş
 • Balıkçılık
 • Gezi
 • Bisiklet
 • Kuş gözlemciliği
 • Kano, kano ve tekne gezintisi
 • Sırt çantasıyla seyahat
 • Patika koşusu
 • Su sporları
 • Binicilik
 • Kaya tırmanışı

Kendini Öldüren Ayıyı Fotoğraflayan Michio Hoshino

Japon fotoğrafçı Michio Hoshino, bir ayı tarafından saldırıya uğrayıp hayatını kaybetmeden saniyeler önce en sevdiği şeyi yaptı: son…

Comments1

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like